Nasza cela - Forum dla ludzi z charakterem, zakonników i pustelników
Maj 29, 2025, 20:39:32 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Newsy stare i nowe  (Przeczytany 6390 razy)
naszacela
UÂżytkownik
**
Wiadomości: 51


« : Styczeń 18, 2008, 17:20:43 »

.
[size=18]MUZYKA LECZY, ale czy ÂŁAGODZI OBYCZAJE?[/size]

Autor: WÂładysÂław Pitak

Muzyka jest nam bliska. Rodzimy siĂŞ z poczuciem rytmu matki, ktĂłrej serce wybija 80 razy na minutĂŞ, czemu przysÂłuchujemy siĂŞ w okresie pÂłodowym. Potem nasze wÂłasne serce w tym samym rytmie powoduje,Âże jesteÂśmy pogodni, zrelaksowani, zadowoleni. Przyspieszona melodia powoduje w nas pobudzenie do radoÂści lub zaniepokojenia, wolniejsza od bicia serca relaksuje lub powoduje w nas powagĂŞ lub smutek. KaÂżdy z tych rodzajĂłw dÂźwiĂŞkĂłw moÂże w nas powodowaĂŚ zarĂłwno korzystne , jak i niedobre nastroje i emocje.



W zale¿noœci od upodobaù pacjenta, jego dojrza³oœci muzycznej i udzia³u muzyki w codziennym ¿yciu, powinno siê dobieraÌ utwory uspokajaj¹ce lub pobudzaj¹ce. I nie ma tu znaczenia, jak twierdz¹ niektórzy muzykoterapeuci, czy s¹ to utwory z pó³ki muzyki powa¿nej czy rozrywkowej.

To co pomaga jednemu i dziaÂła na niego uspokajajÂąco , np. Aria na strunĂŞ G- Bacha, drugiego moÂże pobudziĂŚ do agresji i odwrotnie: muzyka popularna typu disco oparta na trzech akordach moÂże uspokajaĂŚ mÂłodzieĂąca, a pobudzaĂŚ do zniechĂŞcenia, nawet agresji miÂłoÂśnika muzyki powaÂżnej. ÂŻadnego z tych rodzajĂłw muzyki nie wolno lekcewaÂżyĂŚ. Disco sÂłuchaĂŚ naleÂży stosownie do spodziewanych skutkĂłw terapeutycznych, ale nie gÂłoÂśno.. Dowiedziono bowiem, Âże haÂłas obniÂża poziom koncentracji, zwiĂŞksza stres, podnosi ciÂśnienie krwi, zaburza sen, a w przypadku kobiet ciĂŞÂżarnych, zwiĂŞksza ryzyko przyjÂścia na Âświat wczeÂśniakĂłw lub dzieci o maÂłej masie urodzeniowej ciaÂła.

W Polsce muzykoterapia najczêœciej wykorzystywana jest w psychoterapii dzieci i m³odzie¿y. Pomaga ona w ujawnianiu skrywanych emocji i nazwaniu ich. Pozwala okreœlaÌ i kontrolowaÌ skale ich agresji. Pacjenci rozchwiani emocjonalnie, po zastosowaniu muzykoterapii s¹ mnie napastliwi fizycznie i werbalnie. S¹ tez mniej dra¿liwi, maleje poczucie winy, podejrzliwoœÌ i pesymizm. Muzykoterapeuci twierdz¹,¿e poprawiaj¹ siê ich stosunki z rówieœnikami i rodzin¹.




Na przestrzeni lat udowodniono, ¿e najlepsze rezultaty daje po³¹czenie muzyki z innymi rodzajami sztuki lub sferami aktywnoœci naszego mózgu. Czysta muzyka, jest stosunkowo s³abym œrodkiem terapeutycznym i na pewno nie zmienia obyczajów. Jest bowiem asemantyczna (bezznaczeniowa ). Czy coœ co nie jest filozofi¹, nie jest religi¹ i nie wyjaœnia sensu ¿ycia mo¿e zmieniaÌ pogl¹dy i obyczaje? Na pewno mo¿e byÌ ona wyrazem tych pogl¹dów i obyczajów, ale przede wszystkich w kategorii zachowaù emocjonalnych, a nie pogl¹dów na œwiat i ¿ycie.

 Znamy przypadki "kontrolowanego sÂłuchania muzyki" dla rozÂładowania stresu lub dla pokazania swojej przynaleÂżnoÂści narodowej, ktĂłre wcale nie sÂłuÂży³³y terapii uczestnikĂłw, a wprost przeciwnie - pogr¹¿aÂły ich w wiĂŞkszym cierpieniu i niepewnoÂści dnia jutrzejszego. Mam na myÂśli orkiestry w obozach koncentracyjnych. Z jednej strony wykonawcy - jeĂący wykonujÂący dla oprawcĂłw obozowych utwory kompozytorĂłw niemieckich, z drugiej - sami oprawcy sÂłuchajÂący tej muzyki z rozrzewnieniem i dumÂą, Âże oto gnĂŞbieni przez nich ludzie, grajÂą dla nich hymny triumfalnej Apokalipsy dla umĂŞczonych. JeĂącom muzyka takÂże sprawiaÂła przyjemnoœÌ, powodowaÂła wydzielanie do mĂłzgu endorfin? substancji o dziaÂłaniu podobnym do opium. ZwiÂązki te wywoÂływaÂły w nich stan euforii i zmniejszaÂły bĂłl. Na pewno w nieÂświadomych bliskiej mĂŞki jeĂącach, pod wpÂływem muzyki, granej przez ich kolegĂłw obozowych, obniÂżaÂł siĂŞ poziom hormonĂłw stresu, takich jak adrenalina, co wpÂływaÂło kojÂąco na ukÂład limbiczny mĂłzgu, decydujÂący o emocjach. Tym niewolnikom nie trzeba byÂło podawaĂŚ lekĂłw nasennych i przeciwbĂłlowych. Nie trzeba byÂło leczyĂŚ w nich migreny.


Czy to byÂła muzyka?
Tak.
Czy ona ÂłagodziÂła obyczaje?
 Nie!!!

Muzyka jest asemantyczna, ale wielu ludzi po wojnie, a niektĂłrzy do dnia dzisiejszego nie chcÂą sÂłuchaĂŚ "Tanga Milonga" i innych utworĂłw granych w obozach koncentracyjnych lub sÂłuchanych w okresie II wojny z megafonĂłw ulicznych. PrawdÂą jest, Âże muzyka uratowaÂła Âżycie wielu ludziom, a przede wszystkim tym, ktĂłrzy grali w orkiestrach obozowych.  Po³¹czenie muzyki z obrazem przyrody i jej zapachem, gÂłosem ludzi i ptakĂłw ÂśpiewajÂących, a przede wszystkim z wyobraÂźniÂą czÂłowieka, jego pamiĂŞciÂą i pozytywnymi wartoÂściami moralnymi i etycznymi oraz wartoÂściami kompetencyjnymi danego czÂłowieka moÂże daĂŚ rezultat terapeutyczny.

Ale sama muzyka nie wyleczy z nerwicy, j¹kania, uzale¿nienia alkoholowego, albo choroby psychosomatycznej. ¯aden utwór muzyczny nie nastawi pozytywnie do innego cz³owieka, je¿eli nie zostanie wzmocniony s³owem i dzia³aniem. S³uchanie muzyki i wykonywanie np. taùca solowego s³u¿y tylko jednej osobie. Dopiero wzajemne i empatyczne wykonywanie taùca w grupie, któr¹ zamierzamy zaakceptowaÌ z wszystkimi z³ymi i dobrymi cechami mo¿e mieÌ rezultat terapeutyczny. Ale zanim zaczniemy s³uchaÌ, graÌ, œpiewaÌ i taùczyÌ musimy uwierzyÌ, ¿e to nam pomo¿e. Musimy zna³eŸÌ w sobie motywacjê i wyznaczyÌ drogê dla usuniêcia naszego cierpienia lub niezadowolenia ze stanu ducha lub cia³a.

A to nie jest mo¿liwe bez udzia³u s³owa i obrazu, bez uruchomienia pamiêci i w³asnej wyobraŸni. "Logomuzykoterapia" jest najbardziej skuteczn¹ form¹ terapii sensu ¿ycia przy pomocy sugestii s³ownych i relaksu z podk³adem muzycznym, stosowan¹ z powodzeniem przez lekarzy, psychologów, logopedów, psychoterapeutów i rehabilitantów. Dziêki takiemu po³¹czeniu s³uchanie ulubionych nagraù jako wprowadzenie do relaksu lub na zakoùczenie treningu modyfikacji osobowoœci pozwala zmniejszyÌ uczucie nudnoœci, liczbê i intensywnoœÌ wymiotów u cierpi¹cych na choroby nowotworowe i przyjmuj¹cych leki powoduj¹ce takie efekty. Za spraw¹ muzyki wzbogaconej sugestiami s³ownymi zwiêksza siê sprawnoœÌ intelektualna. Im bardziej bogate i z³o¿one s¹ formy muzyczne, których s³uchamy, tym lepsze wyniki osi¹gamy w myœleniu i zapamiêtywaniu


Dziêki muzyce wokalno - instrumentalnej ³atwiej jest odzyskaÌ sprawnoœÌ zwi¹zan¹ z uszkodzonymi po udarze oœrodkami mowy i ruchu. Niektórzy pacjenci, mimo udaru, zachowuj¹ zdolnoœÌ œpiewania nawet, gdy nie mog¹ mówiÌ. To samo wystêpuje u osób j¹kaj¹cych siê. ZdolnoœÌ ta pobudza ich do szybkiego powrotu mowy, jej rozwoju i rekonwalescencji. Rytmiczne dŸwiêki z instrukcjami s³ownymi pomagaj¹ im równie¿ w odzyskaniu sprawnoœci fonacyjno-artykulacyjnej i ruchowej.Nie umniejszajmy jednak muzyce prawa do samodzielnego wp³ywania na nasz stan ducha, a co za tym idzie, tak¿e cia³a w stanach pozawa³owych - obni¿a bowiem ciœnienie krwi i jej têtno. Muzyka pozwala zmniejszyÌ zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe podczas zabiegów chirurgicznych, tak¿e w czasie porodu. Muzyka zwiêksza wydajnoœÌ pracy, a nawet chêÌ dokonywania zakupów, co skutecznie wykorzystuj¹ handlowcy i menad¿erowie.



PamiĂŞtajmy jednak, Âże zarĂłwno muzyka pobudzajÂąca, jak i relaksujÂąca nie powinna byĂŚ sÂłuchana zbyt gÂłoÂśno. To, co jest dobre dla nas , niekoniecznie pomoÂże sÂąsiadowi. RozdraÂżniony sÂąsiad, sÂłuchajÂąc naszej gÂłoÂśnej muzyki, moÂże zachowaĂŚ siĂŞ odwrotnie niÂż moÂżemy siĂŞ tego spodziewaĂŚ. Jemu nasza muzyka moÂże szkodziĂŚ i nie sÂłuchajÂąc siĂŞ powiedzonka, Âże "muzyka Âłagodzi obyczaje", zachowa siĂŞ... wprost przeciwnie.

Opr. WÂładysÂław Pitak - muzykoterapeuta (OÂśrodek Terapii i KsztaÂłcenia Mowy LOGOS)


P.S. ZachĂŞcamy PaĂąstwa do kontaktĂłw indywidualnych e-mailowych:
ogos@logos.pomorze.pl

oraz do czytania naszych artyku³ów umieszczonych na stronach niniejszej witryny.

Zapraszamy takÂże do zakupu kaset magnetofonowych i pÂłyt kompaktowych z ĂŚwiczeniami relaksacyjnymi oraz  pokazami psychodramy i pranajamy.

Kontakt:
tel.(094) 340-60-06
e-mail: biuro@logos.dt.pl
.
Zapisane
Gutek
Administrator
UÂżytkownik
*****
Wiadomości: 84


« Odpowiedz #1 : Maj 27, 2008, 09:52:21 »

na stronach:

http://www.dziennikarz.republika.pl/Wagrowiec2007.htm

http://www.sukces.fora.pl/dziennikarski … 7,353.html

jest juÂż umieszczony foto-videoreportaÂż z ostatnich warsztatĂłw
dziennikarskich w WÂągrowcu.

NowoÂściÂą tego reportaÂżu sÂą krĂłtkie filmy, pokazujÂące atmosferĂŞ tamtych dni,
a jednoczeÂśnie broniÂące tezy Niczyperowicza, Âże reportaÂżu nie moÂżna wrzucaĂŚ
do jednego worka pt. informacje.

Z pewnym dystansem i przewrotnoÂściÂą
satyryka pokazaÂłem kilka fragmentĂłw tamtego zjazdu, ktĂłre do tego nadawaly
siĂŞ.

Zapraszam do odwiedzenia w/w stron i proszĂŞ o ewentualne komentarze dot.
ich  funkcjonowania.
Zapisane
Video-Lux
Nowy uÂżytkownik
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #2 : Listopad 05, 2008, 08:25:32 »

Progressive Muskelentspannung nach Jacobson - Allgemeine Informationen

"Lernen Sie, sich bewusst zu entspannen, dann kĂśnnen Sie mit den alltäglichen Schwierigkeiten und Erkrankungen der modernen Zeit besser umgehen!" Diesen Hinweis gab der amerikanische Arzt und Psychophysiologe Prof. Edmund Jacobson (1885 – 1976) seinen Patienten bereits in den 30 er Jahren des letzten Jahrhunderts. Hintergrund dieses Ratschlags waren seine langjährigen wissenschaftlichen Erfahrungen im Bereich der Muskelverspannungen


"Naucz siê byÌ œwiadomym na relaks, a pozbêdziesz siê codziennych problemów i chorób wspó³czesnego œwiata"
Tak pisaÂł  amerykaĂąski psycho-lekarz i fizjolog prof Edmund Jacobson (1885 - 1976) do swoich pacjentĂłw juÂż w 30 latach z ubiegÂłego wieku. TÂłem do tego byÂło jego wieloletnie doradztwo i naukowe doÂświadczenie w dziedzinie napiĂŞcia miĂŞÂśniowego.


kontakt:
LOGOS,
tel.094-340-60-06
www.logos.dt.pl/oferty
Zapisane
Video-Lux
Nowy uÂżytkownik
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #3 : Grudzień 10, 2008, 09:57:26 »

DLACZEGO POPIERAM PANA KACZYÑSKIEGO? 
 
"która lizboùski traktat przedstawi³a w kraju jako osza³amiaj¹cy sukces po czy siê pod tak osza³amiaj¹cym sukcesem podpisaÌ nie chcia³a" no i widzisz sam wysondowa³es ¿e Pan Prezydent Jest wa¿ny od jego podpisu zale¿y przysz³oœÌ unii co nie zmienia faktu wêgry,czechy,niemcy mo¿e jeszcze ktoœ te¿ zwlekaja z podpisem i nikt siê nie martwi
 
Zapisane
naszacela
UÂżytkownik
**
Wiadomości: 51


« Odpowiedz #4 : Grudzień 14, 2008, 20:44:01 »

Czemu sĂŞdziowie mieliby przejmowaĂŚ siĂŞ tym ile kosztuje reklama?! 
 
Czy to ich wina, Âże czasy gdy ZiobrĂŞ reklama nic nie kosztowaÂła, bezpowrotnie minĂŞÂły?!
 
 

 
Zapisane
Video-Lux
Nowy uÂżytkownik
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #5 : Czerwiec 13, 2009, 11:21:32 »




PODRÓ¯E NA KRESY

- 12 pÂłyt dvd , prod. 1992

     PÂłyta dvd nr 1

Kap³an z Gu³agu cz. I - 29 min - wzruszaj¹ca opowieœÌ o powrocie ks. Kazimierza Œwi¹tka z Gu³agu do katedry w Piùsku na Polesiu

 KapÂłan z GuÂłagu cz. II - 29 min - odbudowa katedry w   PiĂąsku, ktĂłrÂą  BiaÂłorusini chcieli zamieniĂŚ w browar. SÂłynne nazwiska: Skirmutowie, Ordowie, Butrymowicze, Stankiewicze, Szpakowscy, Roszkiewicze i inni.

 
         PÂłyta dvd nr 2

Polesia czar - 26 min -  polska szlachta koÂłchozowa, umierajÂące wioski - ÂżyĂŚ jest lepiej, ale radoÂści maÂło, piosenki polskie i biaÂłoruskie, chaty kryte sÂłomÂą, dodatek za radioaktywnoœÌ

NieÂświeÂż - 25 min - KsiĂŞstwo OÂłyckie i NieÂświeÂżskie. KsiĂŞÂża, ktĂłrzy uczÂą polskiego i malujÂą koÂścioÂły. Klasztor s.s. Benedyktynek czy technikum z internatem? Brama SÂłucka - Ostra Brama Polesia.

         PÂłyta dvd nr 3

KoÂścioÂły WoÂłynia i Podola - 29 min -  Krzemieniec, BorszczĂłw, CzortkĂłw, Kopiczyna,  cudowny obraz MB Borszczowskiej, SkaÂła Podolska, Jeziorzany, ZbaraÂż, GoÂłuchĂłw

PoczajĂłw - 30 min -  ÂŁawra Poczajowska-Jasna GĂłra Ukrainy, Poczajowskie dzwony, bÂłogosÂławiony KijĂłw i jego grota.

           PÂłyta dvd nr 4

Z ró¿nych stron WoÂłynia - 26 min - Korzec, WiÂśniowiec, ZofiĂłwka pod Humaniem. SÂłynne nazwiska, WiÂśniowieccy, Potoccy   

Krzemieniec - 30 min -  miejsce urodzin J. SÂłowackiego. Losy Liceum Krzemienieckiego, pomordowani Polacy


          PÂłyta dvd nr 5

Buczacz - 28 min- opowieÂści  Jerzego Janickiego. Nad rzekÂą StrypÂą w XIV w. wybudowano tu zamek obronny, ktĂłry naleÂżaÂł do Buczackich, Golskich i Potockich. Zamek przetrwaÂł napady TatarĂłw, TurkĂłw i KozakĂłw. W 1672 r., gdy Mahomet IV dowiedziaÂł siĂŞ, Âże obronÂą kieruje Âżona wÂłaÂściciela Teresa Potocka, poczÂątkowo odstÂąpiÂł od oblĂŞÂżenia i ofiarowanego okupu, lecz po pewnym czasie, zaj¹³ go na swojÂą czasowÂą siedzibĂŞ.

Czortków - 24 min - Stary polski cmentarz z licznymi nagrobkami (zachowany, lecz w znacznym stopniu zdewastowany, mauzoleum i katakumby ofiar ukraiùskich egzekucji z lat 1918-1919. Spoczywaj¹ tam prochy obroùców Czortkowa z okresu walk polsko-ukraiùskich, m.in. m³odzi Polacy 16-, 17-letni gimnazjaliœci. Ruiny zamku czortkowskiego na tzw. Wygnance z XVI wieku .Koœció³ rzymskokatolicki pw. œw. Stanis³awa w Czortkowie - dawniej koœció³ oo. dominikanów.
     

          PÂłyta dvd nr 6

Jaz³owiec - 29 min - jedna z najstarszych osad polskich na Podolu. W³asnoœÌ Buczackich (którzy po osiedleniu siê w Jaz³owcu przyjêli nazwisko Jaz³owieckich), Radziwi³³ów i Koniecpolskich. Miejsce urodzenia poety Kornela Ujejskiego, oraz - prawdopodobnie - miejsce œmierci i pochówku wybitnego kompozytora doby renesansu Miko³aja Gomó³ki urodzonego w Sandomierzu. W miasteczku do chwili obecnej znajduje siê klasztor Sióstr Niepokalanek (za³o¿ony w 1863 przez przyby³¹ z Rzymu b³. Marcelinê Darowsk¹).

W grudniu 1918 klasztor w Jaz³owcu zosta³ zajêty przez wojska ukraiùskie i zamieniony na wiêzienie dla internowanych Polaków. W lecie 1919 w w¹wozach w pobli¿u Jaz³owca odby³a siê trzydniowa, zwyciêska bitwa 14 Pu³ku U³anów (utworzonego w Rosji z Polaków s³u¿¹cych w armii carskiej) z wojskami ukraiùskimi. Od dnia zwyciêstwa - 11 lipca 1919 pu³k ten przyj¹³ nazwê U³anów Jaz³owieckich.

OstrĂłg - 25 min - miasto na Ukrainie (obwĂłd rĂłwieĂąski), nad rzekÂą HoryĂą przy ujÂściu Wilii, dawna rezydencja magnaterii polskiej. Stary grĂłd ruski, wzmiankowany juÂż w 1100; od drugiej poÂłowy XII wieku w KsiĂŞstwie WoÂłyĂąskim;

W latach 1919–39 w granicach Polski, w Ăłwczesnym pow. zdoÂłbunowskim, w dawnym wojewĂłdztwie woÂłyĂąskim. Miasto byÂło garnizonem macierzystym Batalionu KOP "OstrĂłg" i 19. PuÂłku UÂłanĂłw WoÂłyĂąskich. Podczas II wojny Âświatowej, we wrzeÂśniu 1939 zajĂŞty przez ZSRR i w³¹czony nastĂŞpnie w skÂładzie Ukrainy Zachodniej do ZSRR.

W Borszczówce niemieckie komando SS zamordowa³o 115 osób, w Lidawce zlikwidowano ca³¹ koloniê.

 
          PÂłyta dvd nr 7

Gdzieœ na Bukowinie - 24 min - kraina historyczna po³o¿ona pomiêdzy Karpatami Wschodnimi a œrodkowym Dniestrem, podzielona po II wojnie œwiatowej na Bukowinê pó³nocn¹ (ukraiùsk¹) oraz Bukowinê po³udniow¹ (rumuùsk¹). Stanowi pó³nocn¹ czêœÌ historycznej Mo³dawii.

Skupiska miejskie terenĂłw  Bukowiny, to przede wszystkim le¿¹ca na poÂłudniu Suczawa i rozwijajÂące siĂŞ na pó³nocy Czerniowce. PotĂŞÂżna twierdza suczawska do dziÂś imponuje swymi walorami obronnymi. Monastyry suczawskie, z monastyrem Âśw. Jana z Suczawy na czele, ÂświadczÂą o poziomie kultury prawosÂławnej caÂłej Ăłwczesnej MoÂłdawii.

Historia Czerniowiec byÂła trochĂŞ odmienna, bardziej kupiecka. Czerniowce teÂż póŸniej stanÂą siĂŞ stolicÂą austriackiej Bukowiny. Ziemie te byÂły terenem nieudanej wyprawy krĂłla polskiego Jana Olbrachta w 1497 r., ktĂłrego wojska zostaÂły zmuszone do odstÂąpienia od obleganej Suczawy, a nastĂŞpnie rozbite w lasach moÂłdawskich („Za krĂłla Olbrachta, wyginĂŞÂła szlachta”).

W marcu 1849 Bukowina zostaÂła od³¹czona od Galicji i staÂła siĂŞ osobnym krajem koronnym jako KsiĂŞstwo Bukowiny z osobnymi organami wÂładzy -  Prezydium Krajowym, sejmem krajowym i wydziaÂłem krajowym.

 Zaleszczyki - 25 min - miasto na Podolu w zachodniej Ukrainie, poÂłoÂżone w g³êbokim jarze w zakolu Dniestru, administracyjnie znajduje siĂŞ w obwodzie tarnopolskim. NaleÂżaÂły pierwotnie do Lubomirskich. Miastem staÂły siĂŞ dopiero w 1766 jako wÂłasnoœÌ krĂłla StanisÂława Augusta Poniatowskiego, otrzymujÂąc plan regulacyjny zgodny z polskÂą tradycjÂą - prostokÂątny rynek z ratuszem poÂśrodku, koÂścioÂłem parafialnym usytuowanym przy ulicy wychodzÂącej z naroÂżnika rynku i szachownicÂą ulic. Z uwagi na swĂłj specyficzny, bardzo ciepÂły klimat w II Rzeczypospolitej znany kurort ze wspaniaÂłymi plaÂżami nad Dniestrem, miejsce jedynego wystĂŞpowania wielu gatunkĂłw roÂślin, "stolica" uprawy winoroÂśli. Co roku urzÂądzano tu ogĂłlnopolskie ÂświĂŞto winobrania.

do Zaleszczyk na wypoczynek kilkakrotnie przybywaÂł MarszaÂłek JĂłzef PiÂłsudski.

          PÂłyta dvd nr 8

Czerwony pas - 25 min

Nazwa KoÂłomyja ma zwiÂązek z zaÂłoÂżycielem miasta krĂłlem halickim Kolomanem. W roku 1459 hospodar moÂłdawski Stefan III Wielki zÂłoÂżyÂł tutaj hoÂłd Kazimierzowi JagielloĂączykowi. Jako powiat byÂł jednostkÂą administracyjnÂą w okresie I Rzeczypospolitej, ziemia halicka, wojewĂłdztwo ruskie od 1569 do 1772 r.

W latach 1886-1945 w KoÂłomyji funckjonowaÂły tramwaje parowe. Przez caÂły okres swojej historii byÂło nieustannie niszczone przez TatarĂłw, KozakĂłw oraz wojska moÂłdawskie.

KosĂłw Huculski czy KosĂłw Pokucki. PoÂłoÂżony nad RybnicÂą, dopÂływem Prutu.  W II Rzeczypospolitej miasto powiatowe wojewĂłdztwa stanisÂławowskiego. Podczas inwazji sowieckiej na PolskĂŞ w 1939 roku tutaj rzÂąd polski spĂŞdziÂł ostatniÂą noc i przekroczyÂł granicĂŞ z RumuniÂą na rzece Czeremosz.

Kuty - osiedle typu miejskiego nad Czeremoszem, w malowniczej okolicy gĂłrzystej na pograniczu Bukowiny. Od 1991 na Ukrainie, w obwodzie iwanofrankowskim, rejonie kosowskim. W okresie miĂŞdzywojennym Kuty sÂłynĂŞÂły jako miejscowoœÌ wypoczynkowa i oÂśrodek lokalnego rzemiosÂła artystycznego (tkactwo, hafciarstwo, garncarstwo).  Corocznie w dniu 13 czerwca odbywaÂły siĂŞ tu sÂławne odpusty ormiaĂąskie, ÂściÂągajÂące Ormian z Polski, Bukowiny, MoÂłdawii, a nawet Armenii

Czerniowce  - Miasto zostaÂło przy³¹czone do Austrii w 1775 r. Podczas I wojny Âświatowej zajĂŞte przez Rosjan w kwietniu 1916, przez pó³tora roku byÂło na linii frontu. W latach 1918-1940 naleÂżaÂło do Rumunii . Latem 1940 przy³¹czone do ZSRR jako Czernowice. W latach 1941-1944 ponownie naleÂżaÂło do Rumunii. Zdobyte przez ArmiĂŞ CzerwonÂą w 1944, przemianowane na Czerniowce. W latach 1945-1991 czêœÌ UkraiĂąskiej SRR, od 1991 naleÂży do Ukrainy i jest stolicÂą obwodu czerniowieckiego.

 
Huculska kolĂŞda - 30 min  - Huculi to najciekawszy zabytek etnograficzny nie tylko na ziemiach polskich, lecz i w Europie.  MoÂżna spotkaĂŚ wÂśrĂłd nich typy polskie, ukraiĂąskie, wĂŞgierskie, rumuĂąskie, a nawet cechy antropologiczne tureckie i tatarskie czy wreszcie cygaĂąskie i ormiaĂąskie.

Hucu³ od narodzenia do œmierci ¿y³ w œwiecie magii, wierzeù i demonów. Lasy, po³oniny, potoki zaludnia³y ró¿nego rodzaju z³e si³y. Cz³owiek móg³ siê przed nimi broniÌ zaklêciem, zielem, modlitw¹.


 PÂłyta dvd nr 9

ÂŻytomierz cz. I - 22 min

ÂŻytomierz cz. II - 30 min - 

ZaÂłoÂżony w 884 roku. ÂŻytomierz byÂł jednym z najwiĂŞkszych miast Rusi Kijowskiej. Po oderwaniu przez RosjĂŞ Kijowa od wojewĂłdztwa kijowskiego staÂł siĂŞ w 1667 nowÂą stolicÂą wojewĂłdztwa. Od 1991 jest stolicÂą katolickiej diecezji kijowsko-Âżytomierskiej obrzÂądku ÂłaciĂąskiego.Cmentarz polski (jeden z najwiĂŞkszych poza granicami Polski po ÂŁyczakowskim we Lwowie i Rossie w Wilnie)

          PÂłyta dvd nr 10

BerdyczĂłw - 25 min   -   miasto na Ukrainie, w obwodzie Âżytomierskim, siedziba wÂładz rejonu berdyczowskiego, poÂłoÂżone 44 km na poÂłudnie od ÂŻytomierza, nad rzekÂą HniÂłopiat, prawym dopÂływem Teterewy.

Na mocy unii lubelskiej w 1569 w³¹czony do Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Stanis³aw Zaremba (biskup kijowski) w 1647 zosta³, wg wiernych, uzdrowiony za wstawiennictwem Matki Bo¿ej Berdyczowskiej, której obraz og³osi³ cudownym. Berdyczów nazywany zosta³ przez niego Ukraiùsk¹ Czêstochow¹..

ZjeÂżdÂżali siĂŞ do Berdyczowa regularnie kupcy z najró¿niejszych stron Europy. Z tego czasu pochodzi wÂłaÂśnie kupieckie zawoÂłanie ... pisz do mnie na BerdyczĂłw -  jako, Âże byÂł to w Âżyciu wĂŞdrownych kupcĂłw jedyny adres, gdzie byÂło pewne, Âże w przeciÂągu 2-3 miesiĂŞcy na pewno siĂŞ zjawiÂą. StÂąd poste restante Berdyczowa peÂłniÂła waÂżnÂą rolĂŞ w przebiegu informacji handlowej.

Podczas II wojny Âświatowej w sanktuarium berdyczowskim mieÂściÂło siĂŞ rosyjskie wiĂŞzienie.

Bar - 24 min -   Konfederacja barska (1768-1772) -  zbrojny zwiÂązek szlachty polskiej utworzony w Barze na Podolu 29 lutego 1768 roku, z zaprzysiĂŞÂżeniem aktu zaÂłoÂżycielskiego w obronie wiary katolickiej i niepodlegÂłoÂści Rzeczypospolitej, skierowany przeciwko: kurateli Rosji, krĂłlowi StanisÂławowi Augustowi Poniatowskiemu i popierajÂącym go wojskom rosyjskim. Celem konfederacji byÂło zniesienie ustaw narzuconych przez RosjĂŞ, a zwÂłaszcza dajÂących rĂłwnouprawnienie dysydentom.

 
     PÂłyta dvd nr 11

ÂŁyczakowskie opowieÂści cz. I - 32 min - cmentarz Lwowa - historie grobĂłw. Narratorem  jest prof. StanisÂław Nicieja, znawca kresĂłw wschodnich, historyk sztuki

ÂŁyczakowskie opowieÂści cz. II - 26 min  Lekcja historii -  opowieœÌ o ludziach. ZarĂłwno o tych, ktĂłrzy tworzyli jego klimat i krajobraz projektujÂąc i wykonujÂąc nagrobki, kaplice i rzeÂźby (m.in. Parys Filippi, Cyprian Godebski), jak i tych dla ktĂłrych byÂły one zamawiane. Tu spoczywajÂą m.in. Maria Konopnicka , Gabriela Zapolska, Seweryn GoszczyĂąski, Artur Grottger, Prof. Stefan Banach, MieczysÂław GĂŞbarowicz, Karol Szajnocha, Walery ÂŁoziĂąski, Ludwik Kubala. SÂą na cmentarzu groby powstaĂącĂłw listopadowych i kwatera powstaĂącĂłw styczniowych. Cmentarz ÂŁyczakowski, liczÂący 40 hektarĂłw, jest klasycznym cmentarzem krajobrazowo– parkowym. Obszar, w ktĂłrym go usytuowano stanowi malowniczy zakÂątek. Jest to jedna z najstarszych nekropolii istniejÂących do dziÂś w Europie.


PÂłyta dvd nr 12

¯ó³kiew - 26 min - miasto na Ukrainie, obwĂłd lwowski, nad ÂŚwinÂą. W latach 1951-91 nosiÂło nazwĂŞ Niestierow  od nazwiska lotnika rosyjskiego Piotra Niestierowa; spotykana jest rĂłwnieÂż transkrypcja Nesterow). Do 17 wrzeÂśnia 1939 siedziba powiatu w wojewĂłdztwie lwowskim.

Za³o¿ona w 1597 przez hetmana polnego koronnego Stanis³awa ¯ó³kiewskiego. By³a miastem prywatnym. Nale¿a³o póŸniej do Dani³owiczów, Sobieskich i Radziwi³³ów. ¯ó³kiew by³a ulubion¹ rezydencj¹ króla Jana III Sobieskiego. Król umocni³ miasto nowoczesnymi obwarowaniami, dekorowa³ te¿ miasto w stylu barokowym, tu przywozi³ swoje liczne wojenne trofea. ¯o³kiew by³a garnizonem 6 Pu³ku Strzelców Konnych im. Hetmana Stanis³awa ¯ó³kiewskiego.

W ¿ó³kiewskiej farze oprócz piêknych marmurowych nagrobków ¯ó³kiewskich i Sobieskich (autorstwa Andreasa Schlßtera) znajdowa³y siê do 1939 ogromne malowid³a batalistyczne obrazuj¹ce najwiêksze zwyciêskie bitwy króla Jana III Sobieskiego i jego pradziada Stanis³awa ¯ó³kiewskiego, tworz¹ce jeden z najbardziej monumentalnych zespo³ów malarstwa batalistycznego w Europie:

Obrazy batalistyczne zosta³y na pocz¹tku lat '60 XX wieku. umieszczone w Lwowskiej Galerii Sztuki w Olesku. Po wywiezieniu ich z koœcio³a w ¯ó³kwi nie by³y nigdy eksponowane we wspólnym miejscu. Po upadku ZSRR i zwrocie koœcio³a katolikom obrazy te nie powróci³y niestety na swoje dawne miejsce i pozosta³y w gestii galerii obrazów.

 Olesko - 25 min - Olesko poÂłoÂżone jest 23 km na pó³noc od ZÂłoczowa, 72 km od Lwowa, 5 km od PodhorcĂłw przy szosie kijowskiej.

Budynek zamkowy dwupiêtrowy z baszt¹ w jednym z naro¿ników oraz baszt¹ przybramn¹, prowadz¹c¹ na dziedziniec zamkowy. W latach 80. XVII w. gruntownie odnowiony staraniem króla Jana III. Po I rozbiorze Polski zamieniony przez Austriaków na koszary. W 200 rocznicê Wiktorii Wiedeùskiej, w 1883, wykupiony z r¹k austriackich. Podczas I wojny œwiatowej powa¿nie uszkodzony, w latach 30. odnowiony, ponownie uszkodzony podczas II wojny œwiatowej. W latach 1961-1965 odnowiony. Od 1975 pe³ni rolê filii Lwowskiej Galerii Sztuki. W zamku eksponowane s¹ ogromne malowid³a batalistyczne z ¿ó³kiewskiej fary, upamiêtniaj¹ce zwyciêskie bitwy Jana III Sobieskiego i jego pradziada hetmana Stanis³awa ¯ó³kiewskiego.

Koœció³ parafialny pw. œw. Trójcy konsekrowany w 1597. Po II wojnie zamieniony na magazyn. CzêœÌ wyposa¿enia znajduje siê w Lwowskiej Galerii Sztuki. Obecnie w gestii cerkwi prawos³awnej.

Podhorce - wieœ w zachodniej Ukrainie, w rejonie brodzkim obwodu lwowskiego; 17 km. na p³n.-wsch. od Z³oczowa, 8 km. od Oleska i oko³o 17 km. od m. Brody. W II Rzeczypospolitej miejscowoœÌ by³a siedzib¹ gminy wiejskiej Podhorce w powiecie z³oczowskim województwa tarnopolskiego.

Zamek w stylu villa castello nale¿¹cy pierwotnie do Stanis³awa Koniecpolskiego, zbudowany w latach 1637-1641. W zamku mieœci³a siê dawniej piêkna kolekcja malarstwa. Obrazy czêœciowo przechowywane s¹ w Muzeum Okrêgowym w Tarnowie, w Lwowskiej Galerii Sztuki (Lwów i zamek w Olesku). Najcenniejszy obraz z ca³ej kolekcji, Mi³osierny Samarytanin, dzie³o Jacoba Jordaensa, ewakuowany wraz z pewn¹ czêœci¹ zbiorów podhoreckich we wrzeœniu 1939 znajduje siê obecnie w Sao Paulo jako w³asnoœÌ Fundacji Romana Sanguszki.

Cerkiew z klasztorem BazylianĂłw (z XVIII w.) wybudowana na rzucie krzyÂża ÂłaciĂąskiego z fasadÂą w stylu barokowym.

 KoÂśció³ Âśw. JĂłzefa z lat (1752-1766), wybudowany na zamĂłwienie WacÂława Rzewuskiego, wg planĂłw Romanusa. KoÂśció³ byÂł najpierw koÂścioÂłem zamkowym, a póŸniej parafialnym. Jest budowlÂą z pó³kolistÂą kopu³¹, oÂświetlonÂą na szczycie latarniÂą i ozdobionÂą krzyÂżemAusteria - budynek dawnych stajen hetmaĂąskich przeksztaÂłcony w zajazd.




Kontakt :

sokal2@wp.pl
tel. 660-332-172

Zapisane
agnieszka
UÂżytkownik
**
Wiadomości: 71


« Odpowiedz #6 : Sierpień 05, 2010, 17:16:24 »


[size=18]JA I MOI KOLEDZY Z BRANÂŻY ÂŻYCZYMY SOBIE ABY W
  MIEJSCU KRZYÂŻA POWSTAÂŁ POMNIK TUSKA I KOMOROWSKIEGO!! DZIÊKI NIM NIE MA JUÂŻ LECHA K.[/size]

~ESBEK


foto PAP


[size=18]Niech bĂŞdzie pochwalony Donald Franciszek i BronisÂław Maria zawsze dziewica.
  Jaki dzisiaj jest rozkaz ze sztabu PO, bo nie wiem, co robiĂŚ?[/size]

~Wyjborcaa


foto PAP


[size=18]Dopóki bêd¹ wokó³ krzy¿a barierki dopóty czujnoœÌ katolików bêdzie
   wyostrzona. NaleÂży usun¹Ì wszystkie pÂłotki by za tydzieĂą, dwa pod osÂłonÂą nocy ustawiĂŚ je ponownie, wyprowadzajÂąc przy okazji, bez kamer, obroĂącĂłw krzyÂża. To ja muszĂŞ wszystko podpowiadaĂŚ ?[/size]

~Ateista[size=12][/size]

Zapisane
Gutek
Administrator
UÂżytkownik
*****
Wiadomości: 84


« Odpowiedz #7 : Wrzesień 03, 2010, 20:12:56 »

[size=16]Polskie kresy na pÂłytach dvd[/size]

@@@

film pt: "Wilno z okna na Szkaplernej" pokazuje wĂŞdrĂłwkĂŞ rodowitej wilnianki, ktĂłra po Âśmierci ojca, jako kilkuletnie dziecko, w 1954 z matkÂą wyjechaÂła na Ziemie Zachodnie.
 
Po ponad 50 latach wrĂłciÂła do Wilna i razem ze stryjecznym bratem zaczĂŞÂła  szukaĂŚ ÂśladĂłw mÂłodoÂści jej rodzicĂłw i krewnych oraz swojego dzieciĂąstwa.
 
Tak jak mia³a szczêœcie odkryÌ, ¿e jej stryj nie zgin¹³ w bombardowaniu Baranowicz w czasie wojny, a po jej zakoùczeniu o¿eni³ siê i wyjecha³ w 1945 r. do Polski, tak - dziêki pomocy rektora koœcio³a NMP Na Piaskach w Wilnie - odnalaz³a groby ojca i brata oraz dom na ul. Szkaplernej, w którym mieszka³a jako dziecko.
 
Film, nagrany w nowoczesnym formacie ekranowym (16:9), pokazuje wĂŞdrĂłwkĂŞ  po cmentarzach,  starych uliczkach i zauÂłkach Wilna, fragmenty liturgii w KoÂścioÂłach i cerkwiach, a przede wszystkim w koÂściele franciszkaĂąskim i kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej.





[size=18]Szczegó³owe informacje i zamówienia:

sokal2@wp.pl
tel.660-332-172
[/size]



@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@


Film DVD dla Ciebie

[size=18]Na filmie dvd (28 minut w formacie ekranowym 16:9)
niesamowita  historia  ludzi i  cudownego obrazu
Matki Boskiej ÂŁaskawej z Tartakowa k/Sokala w woj. Lwowskim



kilka fotek z tego filmu na stronie:
www.rodowy.pl/lukawiec
[/size]


[size=18]ZamĂłwienia proszĂŞ skÂładaĂŚ pod adresem:

sokal2@wp.pl

lub telefonicznie: 94-340-60-06
[/size]


@@@@@@@@@@@@@@@@


Cytuj
Sokal  i kresy nad Bugiem - dvd
 

 
 
[size=18]O czym jest film?
 
PrzepiĂŞkne sÂą wnĂŞtrza cerkwi obrzÂądku grecko-katolickiego, m.in. Âśw. Piotra i PawÂła oraz Âśw. MikoÂłaja, w ktĂłrej B.Chmielnicki braÂł Âślub.
 
Sporo miejsca zajmuje pobyt w ruinach paÂłacu Potockich i czynnym juÂż od 2004 r. koÂściele rzymsko-katolickim i cerkwi w Tartakowie.
 
W maju 2007 r.  odbyÂła siĂŞ w tym koÂściele Msza Âśw. w dwĂłch jĂŞzykach: polskim i ukraiĂąskim. Normalnie raz w tygodniu przyjeÂżdÂża ksiÂądz z Czerwonogradu (dawniejszy Krystynopol) i odprawia naboÂżeĂąstwa w jĂŞzyku ukraiĂąskim.
 
Na pewno duÂże wraÂżenie zrobiÂą ujĂŞcia klasztoru BernardynĂłw (obecnie znajduje siĂŞ w nim ciĂŞÂżkie wiĂŞzienie) oraz piĂŞkne widoki starego miasta i cmentarza w Sokalu. Wszystko jest uzupeÂłnione rozmowami z mieszkaĂącami sokalszczyzny w jĂŞzyku polskim i ukraiĂąskim. [/size]


Fragmenty filmu moÂżna obejrzeĂŚ po klikniĂŞciu na linki:

[size=18]Sokal k/Lwowa - intro do filmu:
http://rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV
 
 Sokal k/Lwowa -cerkiew pw. Âśw.Piotra i PawÂła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV
 
 ZabuÂże k/Sokala - cerkiew pw. Âśw. MichaÂła ArchanioÂła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV
 
Czas trwania filmu = 70:00 minut
 
Informacje i zamĂłwienia:
 
sokal2@wp.pl
tel.660-332-172[/size]




Zapisane
agnieszka
UÂżytkownik
**
Wiadomości: 71


« Odpowiedz #8 : Marzec 08, 2013, 08:31:55 »

Tusk, mieniÂący siĂŞ samcem alfa, uniemoÂżliwiÂł wystÂąpiĂŚ w Sejmie GliĂąskiemu
dzisiaj, 00:09
- SÂądzÂąc po nietĂŞgiej minie Donalda Tuska i zaskoczonych parlamentarzystĂłw, warto byÂło uÂżyĂŚ tabletu - stwierdziÂł w TVN24 Joachim BrudziĂąski z PiS. Jak zaznaczyÂł, "Donald Tusk, mieniÂący siĂŞ samcem alfa, za pomocÂą Ewy Kopacz, uniemoÂżliwiÂł wystÂąpiĂŚ w Sejmie prof. GliĂąskiemu".


PytaÂł przy tym, czy powaÂżnym jest, Âże odmawia siĂŞ gÂłosu kandydatowi na szefa rzÂądu technicznego. - WykorzystaliÂśmy wiĂŞc te instrumenty, ktĂłrych mogliÂśmy Wczoraj w Sejmie odbyÂła siĂŞ debata nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufnoÂści dla rzÂądu Donalda Tuska. Sama debatĂŞ, jak i kandydaturĂŞ prof. Piotra GliĂąskiego, przykryÂł trochĂŞ sam JarosÂław KaczyĂąski, ktĂłry na mĂłwnicy sejmowej pojawiÂł siĂŞ z tabletem, z ktĂłrego odtworzyÂł "orĂŞdzie" GliĂąskiego.
Na jego wystÂąpienie nie zgodziÂła siĂŞ bowiem marszaÂłek Sejmu Ewa Kopacz tÂłumaczÂąc, Âże nie zezwalajÂą na to przepisy. Tablet KaczyĂąskiego staÂł siĂŞ wiĂŞc niewÂątpliwie sensacjÂą dnia.
SÂądzÂąc po nietĂŞgiej minie Donalda Tuska i zaskoczonych parlamentarzystĂłw, warto byÂło uÂżyĂŚ tabletu. Pytanie, czy warto byÂło siĂŞ tak zachowaĂŚ jak Donald Tusk i Ewa Kopacz, ktĂłra nie dopuÂściÂła do gÂłosu umocowanego w konstytucji kandydata na premiera. Bo tak siĂŞ dzieje od momentu zÂłoÂżenia wniosku do marszaÂłka Sejmu - przekonywaÂł w "Faktach po faktach" w TVN24 Joachim BrudziĂąski.
Co do u¿ycia tabletu przez prezesa PiS, Brudziùski uzna³, ¿e jest on pos³em na Sejm i korzysta z instrumentu, który daje mu wspó³czesna technika (tablety s¹ zreszt¹ na wyposa¿eniu wszystkich parlamentarzystów - przyp. red.).
- Donald Tusk, mieniÂący siĂŞ samcem alfa, za pomocÂą Ewy Kopacz, uniemoÂżliwiÂł wystÂąpiĂŚ w Sejmie prof. GliĂąskiemu. W ostatnich latach przecieÂż osoby spoza parlamentu wystĂŞpowaÂły w Sejmie. To oznacza, Âże Tusk boi siĂŞ GliĂąskiego - stwierdziÂł poseÂł PiS.
uÂżyĂŚ - dodaÂł.
InnÂą interpretacjĂŞ wydarzeĂą miaÂł przedstawiciel PO, PaweÂł Olszewski. - ÂŻal mi prof. GliĂąskiego, nie miaÂł farta, od kiedy zostaÂł kandydatem na premiera. Nie mĂłgÂł siĂŞ przybiĂŚ do opinii publicznej, co byÂła konferencja, to papieÂż abdykowaÂł, albo coÂś innego siĂŞ dziaÂło. A dzisiaj (w czwartek - przyp. red.) JarosÂław KaczyĂąski przykryÂł go tabletem. Szkoda, ma w koĂącu tytuÂł profesorski - mĂłwiÂł polityk PO.
Natomiast Grzegorz Napieralski z SLD uzna³, ¿e lider PiS nie by³ autentyczny. - Wiemy jak Jaros³aw Kaczyùski okreœla³ internautów, jaki ma do nich stosunek i do nowych technologii, dlatego to by³o ma³o autentyczne. Mo¿liwe, ¿e zacz¹³ korzystaÌ z takich gad¿etów, ale wybra³ z³y moment, bo to zosta³o wyœmiane - powiedzia³ by³y szef Sojuszu.
Zdaniem Napieralskiego, KaczyĂąski trzymajÂący tablet z przemawiajÂącym GliĂąskim, to byÂł bardzo wymowny obrazek. - To byÂło najbardziej obrazowe, jak KaczyĂąski staÂł za GliĂąskim przemawiajÂącym z tabletu. Gdyby to JarosÂław KaczyĂąski byÂł kandydatem na premiera, to nie byÂłoby takiej zasÂłony dymnej. Donaldowi Tuskowi nie naleÂży siĂŞ wotum zaufania, ale nie naleÂży siĂŞ ono teÂż PiS - mĂłwiÂł polityk SLD.
Pawel Olszewski wyjaœnia³ Joachimowi Brudziùskiemu, ¿e na wyst¹pienie w Sejmie Piotra Gliùskiego nie pozwala prawo i regulamin Sejmu. - Trzeba zasad przestrzegaÌ, takie s¹ zasady parlamentarne. Piotr Gliùski mia³ konferencjê w salach sejmowych oraz ró¿ne panele eksperckie na terenie Sejmu - mówi³.
Przy tej okazji wytkn¹³ PiS "podwójne standardy". Przypomnia³, ¿e do podobnej sytuacji dosz³o w 2007 roku, kiedy to LPR i Samoobrona sk³ada³y wniosek o wotum nieufnoœci dla Kaczyùskiego i wystawia³y Janusza Kaczmarka na premiera. By³o to ju¿ po rozpadzie koalicji PiS-LPR-Samoobrona. Olszewski przypomina³, ¿e Kaczmarkowi (który by³ wtedy pos³em - przyp. red.) odraczano wyst¹pienie, debata odby³a siê w nocy, a samego Kaczmarka ostatecznie nie dopuszczono do g³osu.
BrudziĂąski stwierdziÂł, Âże wtedy to jednak byÂła inna sytuacja. - Wyra¿ê ubolewanie, Âże nie byÂło panu dane wysÂłuchaĂŚ wystÂąpienia Piotra GliĂąskiego, bo pana koleÂżanka to uniemoÂżliwiÂła. A wysÂłuchaÂłby pan orĂŞdzia do mÂłodych ludzi, ktĂłrzy zostali oszukani przez plastikowych politykĂłw. A co do Kaczmarka, to miaÂł on wtedy postawione zarzuty; nie byÂł wiĂŞc umocowany w konstytucji jako kandydat. Bo ci, ktĂłrzy go zgÂłaszali, czyli LiS, nie zÂłoÂżyli takiego wniosku na rĂŞce marszaÂłka – odparÂł BrudziĂąski.
(TVN24, Pog; TR)
Zapisane
AIDS
Nowy uÂżytkownik
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #9 : Lipiec 06, 2013, 07:52:04 »

nie powinno sie zatrudniac obcokrajowcow w takiej skali!!! powinno to byc zakazane!!! wtedy nie byloby takiego wyzysku. powinny byĂŚ ustalone najniÂższe stawki (ale nie pÂłaca minimalna...) powinny byc srogie kary za prace na czarno czy umowy Âśmieciowe nie dla studentĂłw , umowy o prace powinny byc duzo tanszym kosztem dla pracodawcow!!!! poza tym organizacja urzedow pracy co porazka!
Âłatwo siĂŞ mĂłwi - ok. ale w tym kraju nie widze zeby ktos cos robil?!?!?!
nikomu sie nie chce...
 np. osoby bezrobotne czy bezdomne moglyby np. pomagac w schroniskach czy w innych potzrebujacych placowkach i PaĂąstwo powinno pomagaĂŚ w tym. poza tym zawsze mozna by bylo pomyslec o jakis stazach/praktykach ale dostepnych!!!! firmy szukaja nawet na staz ludzi z super wyksztalceniem i doswiadczeniem.. taki ten swiat - bogaty moze wszystko, biedny - nic i wszystko ma utrudniane...
Zapisane
agnieszka
UÂżytkownik
**
Wiadomości: 71


« Odpowiedz #10 : Lipiec 16, 2014, 08:05:49 »

. "Producenci i sprzedawcy osi¹gaj¹ miliardowe zyski. Media bogac¹ siê na reklamie. Politycy i rz¹dz¹cy nie chc¹ siê nara¿aÌ wp³ywowemu lobby. Wszystko to tworzy okrutne po³¹czenie bezczynnoœci i cynizmu, które jest niszcz¹ce dla naszego narodu"
http://wiadomosci.onet.pl/religia/polske-dotyka-plaga-alkoholizmu-biskupi-alarmuja/c0603
Zapisane
naszacela
UÂżytkownik
**
Wiadomości: 51


« Odpowiedz #11 : Sierpień 24, 2016, 16:00:24 »

przestaĂącie braĂŚ leki !!! to tylko bÂłedne koÂło depresja leki to choroba duszy tego nie da sie wyleczyĂŚ lekami jedynie mozna zagÂłuszyc na jakas chwilke !!! ja teÂż to przerabiaÂłam ale trzeba samemu sobie pomoc albo szukaĂŚ metod bardziej alternatywnych ...
Zapisane
Video-Lux
Nowy uÂżytkownik
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #12 : Listopad 29, 2020, 13:39:36 »

http://www.naszacela.darmowefora.pl/index.php?topic=11.0
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

watahapolnocnejciszy companions virtual-life dlawtajemniczonych naszegry